New York Times me artikull për Kosovën: Në një vend dominuar nga ish-rebelë, gratë gjejnë fuqinë në kutitë e votimit

Gazeta prestigjioze, The New York Times, ka publikuar një artikull për gratë e politikës kosovare, historitë e tyre nga lufta e fundit e zhvilluar në Kosovë si dhe numrin e ulëseve që ato arritën ta zënë nga votat e qytetarëve në zgjedhjet e 14 shkurtit. Saranda...

Osmani: Çdo veprim diplomatik do të koordinojmë me SHBA-në, atje është Jerusalemi ynë

Ushtruesja e detyrës së presidentit, Vjosa Osmani, ka folur lidhur me lokacionin e vendosjes së Ambasadës së Kosovës në Izraelin që njohu Kosovën nga marrëveshja e Washingtonit, në mes të Kosovës dhe Serbisë. Osmani në RTV 21 ka thënë se Qeveria Kurti do të...

Babai i dy dëshmorëve gjendet i vdekur në pusetë, rasti nën hetime

80 vjeçari nga Vushtrria me inicialet H.B., dyshohet se është gjetur i vdekur nga gruaja e djalit të tij. Për këtë rast, familjarët e të ndjerit nuk pranuan të deklarohen para kamerës së T7. Por, T7 mëson se gruaja e djalit, vjehrrin e saj e gjeti të vdekur në oborr...

Vdes gjinekologu i njohur Sejdullah Hoxha, ish-deputet i Kuvendit të Kosovës

Ka vdekur gjinekologu i njohur, Sejdullah Hoxha, njëherësh edhe ish-deputet i Kuvendit të Kosovës në legjislaturën e parë. Lajmin e kanë bërë të ditur familjarët e tij nëpërmjet rrjetit social Facebook. “Me dhimbje e pikëllim të thellë lajmërojmë farefisin, miqtë,...

U raportua se Meliza Haradinaj-Stublla manipuloi me vota për t’u bërë deputete, reagon zyrtari i PDK-së në KQZ

Pas raportimit se gjatë numërimit janë keqpërdorur votat në subjektin politik AAK, ka reaguar përfaqësuesi i Partisë Demokratike të Kosovës (PDK) në Komisionin Qendror Zgjedhor (KQZ), Arianit Elshani. Në një shkrim në Facebook, ai ka thënë se është shokuar nga...

Ahmeti reagon për veturën luksoze: S’e kam blerë dhe s’jam pronar – kam qenë me një mik timin nga diaspora

Kryetari i Komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti, është parë në kryeqytet me një veturë luksoze të tipit BMW. Pas raportimit të mediave ka marrë kritika të shumta. Mirëpo Ahmeti përmes një shkrimi në llogarinë e tij në Facebook ka thënë se nuk e ka blerë dhe se nuk...

Lajme nga Shqiperia

Rama: Italia është engjëlli mbrojtës i Shqipërisë

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama ndodhet në Pulia të Italisë me rastin e 30-vjetorit të eksodit të shqiptarëve drejt vendit fqinj. Gjatë fjalës së tij në këshillin Rajonal të Pulias, ku të pranishëm janë edhe ministri i Jashtëm Italian, Luigi Di Maio dhe kreu i...

Aksident i rëndë në Rrogozhinë, një i vdekur dhe 3 të plagosur

Një aksident i rëndë ka ndodhur mëngjesin e së shtunës në Rrogozhinë. Mësohet se 3 automjete janë përplasur me njëra-tjetrën, e për pasojë një person ka ndërruar jetë, ndërsa 3 të tjerë janë plagosur. Policia ka bërë të ditur se viktima është shtetasi me iniciale T....

I vuri flakën Drejtorisë Arsimore, arrestohet 33-vjeçari nga Fieri

Një 33-vjeçar i vuri zjarrin katit të dytë të Drejtorisë Arsimore të Fierit ditën e sotme. Policia njoftoi se shtetasi me iniciale I.A., për motive të dobëta, i spërkati me benzinë ambientet e DAR Fier. “Është shoqëruar në Komisariatin e Policisë Fier autori, banues...

Rama kërkon në Itali njohjen e patentave shqiptare: Kanë mbetur në korridoret e burokracisë italiane

Me mbërritjen e tij në Bari, kryeministri Edi Rama zhvilloi një konferencë të përbashkët me ministrin e Jashtëm italian, Luigi Di Maio. Në fjalën e tij, kreu i qeverisë kërkoi njohjen e patentave shqiptare, duke theksuar se kanë ngecur në korridoret e burokracisë...

Rama: Presim lajme të mira për nisjen e procesit masiv të vaksinimit

Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama ishte sot në stadiumin “Air Albania”, aty ku po trajnohem 400 infermierë disa prej tyre edhe nga Forcat e Armatosura. Rama sqaroi se këta infermierë po përgatiten për fillimin e procesit të vaksinimit masiv të popullsisë. Kreu i...

Kompania e Behgjet Pacollit do të ndërtojë aeroportin e Vlorës

Një konsorcium kompanish të themeluara në Zvicër, ku pjesa më e madhe e aksioneve 50% zotërohet nga Mabetex, kompania e biznesmenit Behgjet Pacolli, dhe 48% nga YDA Group firma që po ndërton Spitalin e Fierit me bazë në Ankara dhe 2% nga 2A group është përzgjedhur si...
PE kërkon nisjen e negociatave me Shqipërinë

PE kërkon nisjen e negociatave me Shqipërinë

Në Komisionin për Politikë të Jashtme të Parlamentit Evropian janë miratuar raportet për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut. Me këto raporte, duke marrë parasysh se janë përmbushur të gjitha kushtet, Parlamenti kërkoi që për të dyja shtete të nisin negociatat e...

mehr lesen

KETU DO ISHTE REKLAMA JUAJ

Lajme nga Maqedonia

Qeveria e Maqedonisë do të hulumtojë se cilat vaksina i duan qytetarët

Edhe pse për momentin nuk ka imunizim masiv të popullatës kundër Kovid 19, qeveria megjithatë ka angazhuar një agjenci për hulumtimin e opinionit publik për procesin e vaksinimit. Deri më tani, janë vaksinuar vetëm disa punonjësit shëndetësorë edhe atë përmes...

Heritage: Gjyqësori joefikas dhe sektori publik i fryrë kufizojnë liritë ekonomike në Maqedoni

Maqedonia e Veriut renditet në vendin e 46-të sipas Indeksit të Lirisë Ekonomike të Fondacionit Heritage 2021, të publikuar të enjten, i cili mbetet në grupin e ekonomive mesatarisht të lira. Rezultati i përgjithshëm i Indeksit të Lirisë Ekonomike të Maqedonisë së...

Numër i ulët i të shëruarve nga Covid-19 në Maqedoni

Numër i ulët i të shëruarve është regjistruar gjatë 24 orëve të fundit në Maqedoninë e Veriut. Nga të dhënat që u publikuan nga Ministria e Shëndetësisë, nga Covid-19 janë shëruar vetëm 186 pacientë. Prej tyre, 50 janë në Shkup, 29 në Prilep, 25 në Kavadar, 15 në...

Shabani: Kemi dhënë leje për import të vaksinave ruse

Agjencia e Ilaçeve MALMED njofton se e gjithë procedura administrative në lidhje me vaksinat ruse do të përfundojë të mërkurën. Kjo u konfirmua për “Sitel” nga drejtori i MALMED, Lirim Shabani. Dje, Komisioni pranë agjencisë miratoi importin ndërhyrës të vaksinës...

Kapen rreth 200 kg lëndë narkotike në rajonin e Gjevgjelisë

Gjatë ditës së sotme policia ka zhvilluar një operacion anti-drogë, ndërsa janë kryer disa bastisje, njofton Alsat. Operacioni është zhvilluar në rajonin e Gjevgjelisë ndërsa sipas informacioneve të para janë kapur rreth 200 kilogramë lëndë narkotike. Burime thonë se...

Georgievski: Goce Dellçev dhe Gjorçe Petrov kanë shkruar letra dhe libra në gjuhën bullgare

“Në kohën e Perandorisë Osmane, në të gjitha organizatat që ekzistonin, si revolucionare maqedonase dhe jo-revolucionare, civile dhe kishtare, gjuha zyrtare e përdorur ishte gjuha dhe alfabeti bullgarë”, tha për “Kanl 77” Ljubço Georgievski, Georgievski shtoi se në...

Aeroplani me shpejtësi 1170 km/h kryen vitin e ardhshëm fluturimet testuese, nga Nju Jorku në Londër arrin për tri orë e gjysmë

Është ende një projekt, por fotot e reja që tregojnë sesi do të jetë avioni i ri supersonik me të cilin udhëtimi Nju-Jork – Londër do të bëhet për 3 orë e gjysmë, janë mahnitëse. Avioni Spike S-512 Supersonic Business Jet, i ideuar nga kompania nga Bostoni, Spike...

Aeroplani i Air France bëri ulje emergjente në Sofje pasi një pasagjer sulmoi stjuardesën dhe goditi derën e kabinës

Një aeroplan i Air France që ishte nisur nga Parisi për në New Delhi bëri një ulje emergjente të premten në Aeroportin e Sofjes në Bullgari, për shkak të një pasagjeri, thanë të shtunën zyrtarët bullgarë. Sipas Reuters, përcjell Telegrafi, pasagjeri, një shtetas...

Qeveria amerikane është duke bërë paralajmërime për sulme të mëdha kibernetike

Qeveria amerikane është duke bërë paralajmërime për sulme të mëdha kibernetike, të cilat mund të kenë shënjestruar serverët e kompanisë Microsoft, dhe të cilat kanë qenë të lidhura me Kinën. Agjencia për Siguri të Kibernetikës dhe Infrastrukturës ka nisur një njoftim...

Momenti kur argjendarit amerikan që po shijonte drekën në restorant i vidhet ora 500 mijë dollarëshe

Kamerat e sigurisë kanë kapur momentin kur klientët që ishin brenda një restoranti në Beverly Hills, vrapojnë jashtë për t’i shpëtuar vdekjes kur një hajn “orvatet” nëpër tokë me dy shoqëruesit e tij që vjedhin orën e shtrenjtë. Videoja është filmuar nga kamerat e...

Ndoshta mund ta keni përdorur ndonjëherë një prej tyre, por a e dini se si prodhohen 45 mijë brisqe të ushtrisë zvicerane në ditë?

Sigurisht se mund ta keni përdorur ndonjëherë një prej tyre. Ata prodhohen mbi 10 milionë njësi në vit – fjala është për brisqet e ushtrisë zvicerane. Por, si arrin që fabrika t’i prodhojë 45 mijë copë në dit me një precizitet të paparë? Brisqet e ushtrisë zvicerane...

Nga Pfizer tek Moderna, kush po fiton miliarda me vaksinat anti-COVID?

Ardhja e vaksinave premton rikthim në një jetë më normale, dhe ka krijuar një treg global që vlen dhjetëra e miliarda dollarë në shitje vjetore për disa kompani farmaceutike. Mes fituesve më të mëdhenj janë Moderna dhe Pfizer, dy kompani farmaceutike të ndryshme...
Pas publikimit të videove ku ushtarët qëllojnë qytetarët në Mianmar, shumë policë braktisin vendin e tyre të punës – nuk duan të jenë pjesë e përleshjeve të përgjakshme

Pas publikimit të videove ku ushtarët qëllojnë qytetarët në Mianmar, shumë policë braktisin vendin e tyre të punës – nuk duan të jenë pjesë e përleshjeve të përgjakshme

Zyrtarë policorë në Mianmar kanë filluar të braktisin vendin e tyre të punës duke ikur në Indi – kjo për shkak se nuk duan të jenë pjesë e përleshjeve të dhunshme kundër protestuesve që po kërkojnë demokraci dhe drejtësi. Rojet indiane kufitare kanë njoftuar se rreth...

mehr lesen

Lajme nga Teknologjia

Çfarë mund të bëjë një TV që kushton 330 mijë euro?

Që nga fillimi i pandemisë, njerëzit janë bërë gjithnjë e më të interesuar në platformat streaming dhe, rrjedhimisht, TV. Kjo, sigurisht, u ka bërë hapësirë ​​shumë prodhuesve të eksperimentojnë dhe të shohin se sa larg mund të shkojnë kur bëhet fjalë për inovacione....

“Njeriu i keq” i botës së teknologjisë kërcënohet me burgim të përjetshëm

Ju e dini mbiemrin e John McAfee – ai themeloi kompaninë pas një prej antivirusëve më të njohur të softuerit. Sidoqoftë, përveç se është një sipërmarrës i suksesshëm, McAfee është gjithashtu një person mjaft i diskutueshëm. Ai u arrestua në Spanjë, në tetor të vitit...

Ja se si të zhbllokoni një iPhone duke njohur fytyrat ndërsa keni një maskë

Kemi një lajm të mirë dhe të keq për ju që zhbllokoni iPhone-in tuaj me anë të njohjes së fytyrës. E mira është që tani mund të zhbllokoni iPhone-in tuaj në atë mënyrë edhe kur vishni një këllëf dhe e keqja është që nuk mund ta bëni pa Apple Watch. Që kur Apple lëshoi...

Studimi tregon për të metat në Alexa që mund të zbulojnë informacione të rëndësishme

Një cenueshmëri madje mund të rrjedhë të dhëna për të hyrë në llogaritë bankare; marka riafirmon angazhimin për sigurinë në procesin e miratimit të aftësive. Alexa, asistent personal i Amazon mund të kenë të meta që e bëjnë të lehtë për rrjedhje të të dhënave të...

YouTube heq pezullimin e kanalit të Donald Trump?

Kanali Youtube i Donald Trump, i mbyllur në 12 janar, do të rivendoset kur rreziku i dhunës zvogëlohet mjaftueshëm, tha Susan Wojcicki, shefe e shërbimit video të Google, pothuajse dy muaj pas sulmit nga mbështetësit pro-Trump në Kongresin Amerikan. Unë konfirmoj që...

Xiaomi shpall linjën Redmi Note 10, ekrani bëhet më modern

Gjiganti kinez njofton linjën e telefonave celularë me kamera deri në 108 MP dhe bateri 5,000 mAh. Xiaomi njoftoi të enjten ardhjen e Redmi Note 10, Note 10s, Note Redmi 10 5G dhe Note Redmi 10 Pro. Ata kanë në skedarin teknik kamera të shumëfishta, një bateri 5,000...

Gjithnjë e më shumë po vidhen pasqyrat e veturave, hajnat po e përdorin teknologjinë e avancuar të tyre

Shumica e pasqyrave vidhen nga makinat e shtrenjta që kanë kamera të integruar. Në të kaluarën, vetëm makinat ishin vjedhur, por nuk është e lehtë për tu vjedhur, sepse ato duhet të fshihen diku pas vjedhjes, ato zënë shumë hapësirë ​​dhe bien në sy shpejtë. Pastaj...

Përshpejtimi i kësaj Audi është e mbinatyrshme

Në intervalin aktual, një nga modelet më të shpejta të Audi punon me energji elektrike. Ai ju lë pa frymë me shfaqjet e saj. Nëse nuk e besoni, shikoni videon më poshtë. Gjegjësisht, Audi e-tron GT në edicionin RS ka mbi 600 kuaj fuqi, zyrtarisht shpejtësinë nga 0 në...

Kufiri i shpejtësisë ishte 90, por ky amerikan voziste 250 km/orë

Secili prej nesh ka tejkaluar kufirin e shpejtësisë të paktën një herë në jetën e tij, ose me 5 ose 10 km / orë, e cila në të vërtetë nuk është aq e tmerrshme. Ajo që është e tmerrshme është kjo situatë nga Michigan. Një person në Shtetet e Bashkuara po voziste 250 km...

Shitet McLaren F1 për 15,000,000 dollarë

Një vepër arti nga një makinë. McLaren F1 u prodhua në vetëm 64 kopje dhe një i tillë shitet aktualisht në Shtetet e Bashkuara. Kjo makinë është një nga shtatë kopjet e para të makinës McLaren F1, por as kilometrazhi dhe as historia e pronarit nuk janë raportuar,...

Versioni kinez i S-Class duket si Rolls-Royce dhe kushton sa rreth një e treta e modeleve luksoze

Hongqi vitin e kaluar prezantoi modelin më prestigjioz, i cili tërheq vëmendjen me pamjen e tij, luksin, por edhe çmimin. Kanali YouTube i Wheelsboy sjell një përmbledhje të hollësishme të limuzinës kineze. Makina Hongqi H9 shpesh nga disa shihet si S-Class në...

Toyota Yaris është Makina Evropiane e Vitit 2020

Toyota Yaris i ri u emërua Makina Evropiane e Vitit 2021, ashtu si në vitin 2000 kur titulli u mor nga gjenerata e parë e modeleve. Një juri prej 59 gazetarësh automobilistikë nga e gjithë Evropa, përzgjodhi edhe këtë gjeneratë dhe më në fund vendosi ta shpallte atë...
Shitet McLaren F1 për 15,000,000 dollarë

Shitet McLaren F1 për 15,000,000 dollarë

Një vepër arti nga një makinë. McLaren F1 u prodhua në vetëm 64 kopje dhe një i tillë shitet aktualisht në Shtetet e Bashkuara. Kjo makinë është një nga shtatë kopjet e para të makinës McLaren F1, por as kilometrazhi dhe as historia e pronarit nuk janë raportuar,...

mehr lesen
Toyota Yaris është Makina Evropiane e Vitit 2020

Toyota Yaris është Makina Evropiane e Vitit 2020

Toyota Yaris i ri u emërua Makina Evropiane e Vitit 2021, ashtu si në vitin 2000 kur titulli u mor nga gjenerata e parë e modeleve. Një juri prej 59 gazetarësh automobilistikë nga e gjithë Evropa, përzgjodhi edhe këtë gjeneratë dhe më në fund vendosi ta shpallte atë...

mehr lesen
Këto janë veturat që zakonisht u ulët kilometrazhi

Këto janë veturat që zakonisht u ulët kilometrazhi

Heqja e kilometrave është një nga mashtrimet më të zakonshme në tregun e makinave të përdorura që mund të dëmtojë drastikisht klientin. Shoferët evropianë zakonisht ndërrojnë makinat e tyre çdo tre deri në pesë vjet, që do të thotë se ata blejnë një makinë më të re të...

mehr lesen

Vend për Marketing