Gjiganti kinez njofton linjën e telefonave celularë me kamera deri në 108 MP dhe bateri 5,000 mAh.

Xiaomi njoftoi të enjten ardhjen e Redmi Note 10, Note 10s, Note Redmi 10 5G dhe Note Redmi 10 Pro. Ata kanë në skedarin teknik kamera të shumëfishta, një bateri 5,000 mAh dhe panel AMOLED, të konsideruar më moderne. Ata gjithashtu ekzekutojnë Android 11, transmeton Telegrafi.

Redmi Note 10 kushton 199 dollarë amerikanë, ndërsa Redmi Note 10S ka me shifra që fillojnë nga 229 dollarë amerikanë.

Redmi Note 10 5G mund të gjendet për 199 dollarë. Më në fund, modeli Pro do të shitet me çmime duke filluar nga 279 dollarë amerikanë.

Redmi Note 10

Redmi Note 10 del në treg me një ekran 6.4 inç dhe panel AMOLED. Ekrani ka një rezolucion prej 2400 x 1080 pikselë dhe është i mbuluar nga Gorilla Glass 3. Seti fotografik është katërfish dhe përmban një sensor kryesor prej 48 MP dhe ultra të gjerë prej 8 MP, përveç një makro dhe një sensori thellësie, të dy me 2 MP. Telefoni rezervon 13 MP për selfie.

Sa i përket specifikimeve të tjera, vlen të përmendet se kapaciteti i baterisë është 5,000 mAh. Ky telefon vjen me një karikues 33W.

Çipi i përdorur në telefon është Snapdragon 678, i cili punon së bashku me 4 GB ose 6 GB RAM.

Hapësira e magazinimit mund të ndryshojë midis 64 GB dhe 128 GB dhe mund të zgjerohet përmes një karte kujtese deri në 512 GB.

Redmi Note 10S

Redmi Note 10S gjithashtu ka një ekran 6.4 inç, panel AMOLED dhe një rezolucion prej 2400 x 1080 pikselë. Struktura përmban Corning Gorilla Glass 3 në pjesën e përparme dhe mbrojtje IP53 kundër spërkatjeve dhe pluhurit . Kamera, gjithashtu me katër lente, këtë herë ka sensorë prej 64 MP (kryesore), 8 MP (ultra të gjerë), 2 MP (makro) dhe 2 MP (thellësi).

Detaje si bateria 5,000 mAh dhe pajtueshmëria e karikimit të shpejtë 33W përsëriten gjithashtu në këtë version. Ndryshimet varen nga procesori dhe ruajtja. Çipi i përdorur në Redmi Note 10S është MediaTek Helio G95 dhe hapësira e të dhënave ka dy mundësi: 64 GB dhe 128 GB. RAM-i ka 6 GB, por ka akoma një version 8 GB.

Redmi Note 10 5G

Në këtë version, pajisja përmban një panel LCD me një shpejtësi adaptive të rifreskimit që shkon deri në 90 Hz. Ka 6.5 inç me një rezolucion prej 2400 x 1080 pikselë, me një ekran të mbuluar nga Corning Gorilla Glass 3.

Rregullimi fotografik i Redmi Note 10 5G reduktohet në tre kamera me sensorë prej 48 MP (kryesore), 2 MP (makro) dhe 2 MP (thellësi).

Ndryshe nga dy modelet më lart, kamera e përparme bën fotografi 8 MP. Bateria është 5,000 mAh dhe karikuesi i përfshirë ka një fuqi 22.5W.

Diferencimi i këtij produkti është lidhja 5G, pasi që versionet 10 dhe 10S kanë vetëm internet 4G.

Redmi Note 10 Pro

Redmi Note 10 Pro përmban një ekran 6.6 inç me panel AMOLED dhe shpejtësi rifreskimi 120 Hz .

Këtë herë, rreshtimi i panelit është i përbërë nga Corning Gorilla Glass 5 dhe është i certifikuar me IP51 kundër spërkatjeve dhe pluhurit.
Kamera quad bën fotografi deri në 108 MP, ndërsa sensori i përparmë regjistron 16 selfie MP.

Bateria e pajisjes është 5,020 mAh dhe karikuesi është 33W. Rrjeti i përdorur është 4G dhe telefoni inteligjent ka mbështetje NFC.

Sa i përket procesorit, Redmi Note 10 Pro sjell Snapdragon 732G, i cili operon së bashku me një RAM prej 6 ose 8 GB.

Së fundmi, vlen të përmendet se hapësira e ruajtjes është 64 GB ose 128 GB, por ka mbështetje për një kartë microSD deri në 512 GB. /Telegrafi/